Det bästa med programmet är att det är så blandat och brett! Jag gillar att få lära mig att jobba med så mycket olika kreativa saker.
Estetiska programmet
På designprogrammet får du lära dig hur du kommunicerar i bild, text och form medan du tränas i att använda digitala verktyg som Adobe Photoshop, InDesign, After Effects och Illustrator. Med ett makerspace och designlabb fullt med utrustning kan du även göra dina skapelser till konkreta verk, till exempel på en t-shirt eller skriva ut i en 3D-printer! Vi tränar dig i din förmåga att ta en idé till en färdig produkt, en bra förmåga oavsett vad du gör i framtiden.
Vi erbjuder två fördjupningar beroende på dina framtidsplaner:
Front End och Samhälle.
Front end är fokuserat på webbdesign, grafisk design och kreativitet. Perfekt för dig som verkligen vill jobba med digital design.
Samhälle är för dig som vill bredda dig och har ett intresse för människor och kommunikation. Fördjupningen ger samma behörighet som samhällsprogrammet.
Genom våra partners erbjuder vi dig att göra branschprov för att bli certifierad i Adobe-programmen. Vi jobbar även med arbetsprover från de bästa och mest sökta designskolorna i Sverige, allt för att hjälpa dig att förbereda din portfolio. Certifiering ger dig bra meriter inför vidare studier och fortsatt arbete i branschen.
Ja, programmet ger grundläggande behörighet som du även kan bredda med antingen individuella val eller vår fördjupning Samhälle. Efter utbildningen kan du direkt jobba som till exempel junior designer eller plugga vidare på högskola eller yrkeshögskola inom till exempel design, media och kommunikation. Det är ett breda områden med en mängd olika yrken och utbildningar.
Vill du veta mer om programmet? Besök oss på öppet hus.
Det bästa med programmet är att det är så blandat och brett! Jag gillar att få lära mig att jobba med så mycket olika kreativa saker.