Itgvas.se
Konsten att göra en webbsida
Pawn Stars

Det händer mycket på skolan i form av olika elevarbeten. Här är några av de webbaserade arbetena som eleverna har gjort i olika kurser eller som fritidsprojekt.

Dels har vi skolans elevserver "itgvas.se", som eleverna har programmerat. Där det finns andra elevarbeten och olika information om skolan som LAN och olika resurser med mera. Elevservern är ett arbete som pågår. Det är en elev som programmerat hela servern och den skäms inte för sig alls, vårt nästa mål är att det kommer ligga en fullständig sektion på den för programmering 2.

Sen har vi en webbsida "Konsten att göra en webbsida"som självklart beskriver just konsten att göra en webbsida. Sidan som en elev har gjort ger samtidigt en fin bild över kursen webbutveckling 1.

Sist men inte minst så har vi en ytterligare en sida som en elev har gjort "Pawn Stars" som är skolans schackklubbs egna hemsida. Vad gäller schackklubben så lever den 😊 och vi har ju även klubben online.