NTI Gymnasiet flyttar till Campus Eyra Örebro sommaren 2027!

En central mötesplats för utveckling

Sommaren 2027 tar NTI Gymnasiet nästa spännande steg.

Vi flyttar till fräscha och anpassade lokaler på Rudbecksgatan 56 och blir en del av Campus Eyra Örebro tillsammans med våra systerskolor Rytmus Musikgymnasium och LBS Kreativa Gymnasiet.

Genom flytten samlar vi tekniska, kreativa och teoretiska utbildningar under ett och samma tak. För dig som elev innebär det det bästa av två världar: du får tillgång till ett större sammanhang med gemensam matsal, skolbibliotek och härliga ytor att hänga på, samtidigt som den nära, trygga och personliga NTI-känslan finns kvar precis som vanligt.

I de nya lokalerna kommer vi bland annat att bygga upp vårt Makerspace och skapa ännu bättre förutsättningar för idéer, lösningar och framtidens teknik.

Vi ser fram emot att välkomna både nuvarande och framtida elever till en inspirerande skolmiljö i hjärtat av Örebro!