Skolavslutning (åk 1 & 2) - Studentavslutning (åk 3)
Hej.
Skolavslutningsveckan närmar sig med stormsteg. Här kommer lite information om hur den kommer att se ut.
Årskurs 1 & 2:
Vecka 23
Måndag - Vanlig skoldag
Tisdag - Vanlig skoldag
Onsdag - Vanlig skoldag
Torsdag - Lediga (Sveriges nationaldag)
Fredag - Lediga (Studiedag)
Vecka 24
Måndag -
Betygsinformationsdag - Lärare informerar om betyg (mer info kommer, se SchoolSoft)
Aktivitetsdag - Vi kommer att anordna någon typ av aktivitet under dagen (mer info kommer, se SchoolSoft).
Tisdag -
Skolavslutning - Under skolavslutningsdagen samlas vi klassvis på våning 3 i varsitt klassrum. Betygen kommer inte att delas ut i pappersform utan kommer att publiceras på SchoolSoft några dagar efter skolavslutning. Vi kommer meddela er om detta så fort publiceringen har skett.
Tid: 13.30-14.30
Plats: Vån, 3 - NTI Gävle
Årskurs 3:
Vecka 23:
Måndag - Vanlig skoldag
Tisdag - Vanlig skoldag
Onsdag - Vanlig skoldag
Torsdag - Lediga (Sveriges nationaldag)
Fredag - Lediga (Studiedag)
Vecka 24:
Måndag -
Betygsinformationsdag - Lärare informerar om betyg.
Aktivitetsdag - Vi kommer att anordna någon typ av aktivitet under dagen (mer info kommer, se SchoolSoft).
Studentmiddag - Vi kommer att äta en studentmiddag tillsammans på våning 1. Under middagen kommer ni att få göra små quiz och tävlingar där vinnarna får bestämma vilka som ska springa ut först på studentdagen. Alkohol och drogfritt.
Tid: 18.30-21.30
Plats: Vån, 1 - NTI Gävle
Tisdag - Vanlig skoldag
Onsdag -
Skolavslutning och examensceremoni - Sker på våning 1. Stipendier kommer att delas ut, tal kommer att hållas och tillsammans kommer vi att fira att ni nu äntligen ska få ta studenten. Vi bjuder på frukost. Alkohol och drogfritt.
Tid: 9.30-11.45
Plats: Vån 1 - NTI Gävle
Utspring - Vi springer ut genom porten från vår innergård ut mot Börsplan.
Tid: 12.00
Regler
Det är inte tillåtet att mjöla någon under utspringet.
Konfettikanoner är ej tillåtna.