"Mitt största tips är att anmäla sig till en prova på-dag och gå på öppet hus."
Teknikprogrammet
För Lukas är det bästa med Teknikprogrammet att få lära sig genom praktiska projekt och prova flera olika delar av teknik. Under utbildningen har han utvecklat sina kunskaper och fått en tydligare bild av vad han vill göra i framtiden.

Jag heter Lukas Palm och jag går på Teknikprogrammet, inriktning Informations- och medieteknik.
Jag valde Teknikprogrammet eftersom jag tycker att teknik och programmering är väldigt intressant och just det här programmet ger en möjlighet att fördjupa sina kunskaper inom just detta.
Det jag tycker är roligast är programmeringen, eftersom allt man lär sig är väldigt sammanhängande och bygger på varandra. Alltså att det man lär sig i början av Programmering 1 använder man hela vägen till slutet av Programmering 2. Allt man lär sig kommer till användning förr eller senare.
På teknikprogrammet får vi lära oss att skapa hemsidor, programmera både textbaserade program men också program med användargränssnitt. Dessutom får vi designa 3D-modeller samt lära oss hur nätverk fungerar, hur de är uppbyggda och vilka tekniker de använder.
I framtiden vill jag jobba inom cybersäkerhet. Det är ett extremt brett område. Vilken inriktning jag vill djupdyka i har jag inte riktigt bestämt mig för än.
Jag valde NTI Gymnasiet eftersom det finns många olika och specifika inriktningar, så man kan välja lite mer exakt vad man vill läsa. Men också eftersom det finns möjlighet att läsa ett tekniskt fjärde år, där man kan bli gymnasieingenjör och jobba nära företag.
Gemenskapen på skolan är väldigt bra. Man hittar alltid någon att vara med och dessutom finns det klubbar på skolan som man kan gå med i. Där träffar man andra med liknande intressen som en själv.
Det finns många saker som skiljer NTI från andra skolor. Dels att det finns ett makerspace där man bland annat kan använda 3D-skrivare och skriva ut det man skapar på datorn. Skolan har också många samarbeten med organisationer som Erasmus+, där man får möjlighet att ha praktik utomlands.
Den största skillnaden jag har märkt är innehållet i det man lär sig. När man börjar läsa på gymnasiet är det väldigt tydligt att det man läser nu, ligger nära det man kommer behöva kunna för de jobb man kommer ha i framtiden.
Mitt största tips är att anmäla sig till en prova på-dag och gå på öppet hus. Så gott som alla frågor och funderingar man har kan man få svar på där.
Det viktigaste att veta när man väljer gymnasium är att välja ett program som du vill gå – inte det program som alla dina kompisar vill gå. Det är ditt val och din framtid.
"Mitt största tips är att anmäla sig till en prova på-dag och gå på öppet hus."
Teknikprogrammet


El- och energiprogrammet

Det finns inga resultat som matchar din filtrering.