
Ash om teknikprogrammet
Ash går fjärde året på teknikprogrammet. Här berättar han om sitt gymnasieval och berättar om hur det är att gå på NTI.

Varför valde du NTI Gymnasiet?
För att jag verkligen gillar teknik och att programmera. NTI Gymnasiet har verkligen ett stort fokus på teknik (inte bara på teknikprogrammet, utan det genomsyrar alla program), så jag kände att den här skolan var precis det jag sökte efter. Jag tyckte också att miljön var väldigt mysig när jag besökte skolan i nian och lärarna verkade väldigt trevliga.
Vad får du lära dig på ditt program?
Mycket matematik, eftersom den används inte bara på mattelektionerna, utan också i fysiken och kemin. Utöver det handlar lektionerna mycket om programmering. I kursen om artificiell intelligens får vi även lära oss om AI, som är ett mycket aktuellt och omdebatterat ämne just nu.
Vad är det bästa med din utbildning?
All ny kunskap! Jag älskar att lära mig nya saker, och på teknikprogrammet på NTI Gymnasiet känner jag att jag verkligen får hålla på med det jag älskar och är intresserad av.
Har du några tips inför gymnasievalet?
Välj det du är intresserad av. Tänk på att det är ditt val och ingen annans val. Du ska känna att ditt val är rätt, och att det är det här du vill hålla på med i tre år. Gymnasietiden ska vara kul, inte mödosam!
Hur ser din framtid ut efter studenten om du själv får välja?
Just nu går jag TE4, det vill säga ett tekniskt fjärde år på gymnasiet och ser fram emot att göra praktik i Italien till våren.
Se fler elevintervjuer

El- och energiprogrammet

Det finns inga resultat som matchar din filtrering.
